ULAŞ KAYMAKAMLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİ - www.ulas.gov.tr
Yerel Yönetimler
Başçayır Köyü

Zamanla 20 haneye kadar çıkan Başçayır köyü, ülkemizde 90'lı yıllarda ortaya çıkan köyden kente göç dalgasıyla birlikte boşaldı. Günümüzde kış aylarında köyde çok az kişi bulunurken, şehir hayatından sıkılan eski köy sakinlerinin bir kısmı yaz aylarında köye gelmektedir.

En ünlü yemeği Omaçtır. Yağla kavrulan yufka ekmekten yapılır. Karamık, yemlik, karagöz, madımak meşhurdur. Köyün diğer yemekleri şunlardır; mantı, hengel, haside, bulgur pilavı, bulama çorbası, içli köfte, herle, madımak aşı, mıhla, ayranlı köfte, gilik. Ayrıca karamığın en çok bulunduğu yer kosenin gölü kömesidir. En iyi karamığı ümmühan şahin toplayıp kurutmaktadır.ancak damın üstüne serdiği karamığın üçte biri köydeki çocuklar tarafından pers edilmektedir.

Sivas iline 57 km, Ulaş ilçesine 15 km uzaklıktadır. Komşu köyler Deliktaş, Kayapınar, Eskikarahisar, Gürpınar dır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert geçer. Yazları ise gündüz sıcak akşam serindir. Püfür püfür eser.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


http://www.facebook.com/pages/SİVAS-Ulaş-Kaymakamlığı/441001096003137 

facebook sayfamızdan bizleri takip edebilir,köyünüzle ilgili paylaşımları mesajlar aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Hava Durumu
Ziyaretçi Durumu
Bugün : 406
Online : 19
Toplam : 1188261
Ulaş Kaymakamlığı
HÜRRİYET MAHALLESİ ATATÜRK CADDESİ NO:31 Ulaş / SİVAS
Tel : 0346 7812200 - Fax : 0346 7812066
Tüm Hakları Saklıdır © 2013